O rajdzie

Pierwszy Rajd Festiwalowy został przeprowadzony w 1970 roku, kiedy pojawił się pomysł zintegrowania rajdu z renomowanym i popularnym Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu. Już podczas pierwszej edycji imprezy na starcie pojawiły się gwiazdy estrady, zwłaszcza, że Andrzej Dąbrowski, znany z utworu „Do zakochania jeden krok” był również zapalonym sympatykiem rajdów i miał na swoim koncie wicemistrzostwo Polski w klasie V.

Paweł Dytko na mecie 34. Rajdu Festiwalowego (fot. Archiwum Pawła Dytki)

Połączenie obu imprez trwało także w kolejnych latach, przez co na starcie rajdu pojawiali się również inni piosenkarze czy muzycy. W latach 80. Festiwalowy zyskiwał na popularności, dzięki czemu impreza znalazła się najpierw w kalendarzu Rajdowego Pucharu Polski, a później dwukrotnie gościła na swoich trasach zawodników rywalizujących w ramach RSMP – w 1991 oraz w 1993 roku.

Później nastąpiły trudniejsze dla tej imprezy czasy, jednak w 1999 Festiwalowy ponownie był rundą Rajdowego Pucharu Polski, a od 2001 stanowił część kalendarza Pucharu PZM. W ostatnich dziesięciu latach impreza była rozgrywana jako rajd amatorski, jednak nie oznaczało to rezygnacji z widowiskowego prologu, a także pozwoliło organizatorom na przyciąganie znanych postaci, które brały udział w rywalizacji – m.in. Radosława Bieleckiego, DJ’a Adamusa, czy też Michała Wiśniewskiego.

Zbigniew Gabryś (Ford Fiesta R5) na trasie 48. Rajdu Festiwalowego (fot. Łukasz Kos)

Najważniejszym jest jednak to, że Rajd Festiwalowy jest organizowany nieprzerwanie. Niezależnie od sytuacji politycznej, czy możliwości, organizatorzy nie składali broni i kontynuowali pisanie historii rajdu, dzięki czemu obecnie jest jedną z najstarszych imprez w Polsce. W sezonie 2019 zostanie rozegrana już 50. edycja Rajdu Festiwalowego, która będzie stanowić drugą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

Partnerzy

Organizatorzy
Patronaty
Partnerzy
Patroni medialni